top of page

Cena Jiřího Kobrleho

Ing. Jiří Kobrle je legendou československého letectví. Inspiroval a ovlivnil řadu lidí, včetně organizátorů Sletu.

Cenu uděluje odborná komise jmenovaná předsedou Sletu československých letadel u příležitosti konání akce na některém z českých nebo slovenských letišť.

Přirovnáním k sirovi Kobrlemu, chceme ocenit žijící legendy, které svou činností v letectví na letadlech československé výroby proslavily tyto stroje v zahraničí či u nás a přispěly tak k faktu, že československé letectví má ve světě skvělé zvučné jméno. Česká a Slovenská letecká tradice se v Evropě a možná i na světě vymyká svou hustou sítí malých letišť, množstvím značek, které vyrábějí letadla, motory a další komponenty. Českoslovenští konstruktéři prosluli svou vynalézavostí a piloti a technici posouváním hranic možného. Unikátní je také struktura aeroklubů a leteckých škol, kde se zkušenosti a dovednosti předávají dál a odráží se mimo jiné i ve sportovních úspěších a rekordech v různých leteckých disciplínách, jakých naši aviatici dosahují.

 

Všichni stojíme na ramenou těch, kteří se zasloužili o soubor všech těchto hodnot, kterým dohromady říkáme československá letecká tradice. Každý rok je oslavujeme na Sletu tím, že dáme do pohybu největší živé letecké muzeum v Evropě. Od roku 2019, po tom, co nás navždy opustil Sir Kobrle, chceme také ocenit jednotlivce, kteří přispěli k tomu, že můžeme létat na těchto krásných strojích a být tak hrdí, že jsme Češi a Slováci. 

Záštitu nad cenou drží manželka Jiřího „Sira“ Kobrleho paní Iva Kobrlová, která cenu také osobně předává.

V případě návrhu osobnosti, která by se mohla stát laureátem Ceny Jiřího Kobrleho nás kontaktujte s důvodem a vysvětlením na babcanova@scsl.cz 

Ing. Jiří „sir“ Kobrle

Letecký akrobat, úspěšný závodník, trenér a rozhodčí, zkušební pilot, prezident Aeroklubu ČR, víceprezident FAI, instruktor, člen AK Jičín. Svým působením posunul vývoj letectví v naší zemi v mnoha oblastech. Jeho žáci a další lidé, kteří ho osobně znali, místo oslovení pan Kobrle užívají uctivého výrazu ,,sir“.

Cena JK

Laureáti ceny

RNDr. Jacek Kerum

2023

Přední český odborník v oboru letecké meteorologie a aktivní pilot, autor odborné publikace, vyučující profesor ČVUT.

DSC02301.jpg

Jaroslav Anýž

2022

Za celoživotní technické zásluhy v údržbě československých letadel, pracoval jako technik v podnicích Slovair, LOM Praha a BMZ Air Service a renovátor v Leteckém muzeu Praha-Kbely.


Je jedním z mála expertů na československé motory.

Jaroslav Anýž přebírá cenu Jiřího Kobrleho.jpeg

plk. Václav
Vašek

2021

Vojenský pilot, který začínal létat na legendárních československých strojích až po proudové L-29, L-39 a dále letouny typu Mig, či pilot dopravních letadel Boeing a Airbus. Proslavil svou činností tehdejší Československo jako jedinečný display pilot a do dnes je znám po celém světě. Taktéž bývalý pracovník ÚCL, autor leteckých publikací, vysokoškolský profesor a předseda Českého svazu letectví.

CenaJK-2021-Vaclav Vasek

Ing. Vladimír Peroutka

2019

Zalétavací pilot Zlín Moravan, display pilot a garant leteckých veřejných vystoupení předních českých pilotů, instruktorská činnost, examinátor a dopravní pilot letounů Boeing, pilot historických letounů, vedoucí výcviku nových dopravních pilotů v organizaci CATC.

CenaJK-2019-Vladimir Peroutka.jpg

O ceně

Cena byla vytvořena s cílem na svou jedinečnost a zapamatovatelnost, stejně jako byl nositel jména ceny, pan Kobrle. Proto jsme navázali spolupráci s jedinečným uměleckým betonářstvím Aspoň Tohle, kteří svým rodinným přístupem doplňují myšlenku ceny.


Cena z dílny Aspoň Tohle, sochaře Antonína Sláčíka, má osobitou podobu listu vrtule. Je odlita z unikátního uměleckého betonu. Cena vznikla v rámci výroby před veřejností na akci Prague Design Week 2019, kde sklidila velký úspěch. Do současné podoby byla Antonínem upravena v roce 2021, kdy získala vyjímečnou a majestátní podobu, která na našem území nemá obdobu.

Podoba ceny skloubení člověka s technikou zůstává pro ocenění Síně slávy čs. letadel a od 10.ročníku v roce 2023 je nová podoba Ceny JK.

Antonín s rodinou na nové podobě pracovali více než rok a propracovali každý detail. Více o této práci si můžete přečíst zde: https://www.aspontohle.com/cs/post/cena-jiriho-kobrleho-mkiii

Logo Aspon Tohle
DSC02349.jpg
bottom of page