Cena Jiřího Kobrleho

Ing. Jiří Kobrle je legendou československého letectví. Inspiroval a ovlivnil řadu lidí, včetně organizátorů Sletu.

Cenu uděluje odborná komise jmenovaná předsedou Sletu československých letadel u příležitosti konání akce na některém z českých nebo slovenských letišť.

Přirovnáním k sirovi Kobrlemu, chceme ocenit žijící legendy, které svou činností v letectví na letadlech československé výroby proslavily tyto stroje v zahraničí či u nás a přispěly tak k faktu, že československé letectví má ve světě skvělé zvučné jméno. Česká a Slovenská letecká tradice se v Evropě a možná i na světě vymyká svou hustou sítí malých letišť, množstvím značek, které vyrábějí letadla, motory a další komponenty. Českoslovenští konstruktéři prosluli svou vynalézavostí a piloti a technici posouváním hranic možného. Unikátní je také struktura aeroklubů a leteckých škol, kde se zkušenosti a dovednosti předávají dál a odráží se mimo jiné i ve sportovních úspěších a rekordech v různých leteckých disciplínách, jakých naši aviatici dosahují.

 

Všichni stojíme na ramenou těch, kteří se zasloužili o soubor všech těchto hodnot, kterým dohromady říkáme československá letecká tradice. Každý rok je oslavujeme na Sletu tím, že dáme do pohybu největší živé letecké muzeum v Evropě. Od roku 2019, po tom, co nás navždy opustil Sir Kobrle, chceme také ocenit jednotlivce, kteří přispěli k tomu, že můžeme létat na těchto krásných strojích a být tak hrdí, že jsme Češi a Slováci. 

Záštitu nad cenou drží manželka Jiřího „Sira“ Kobrleho paní Iva Kobrlová, která cenu také osobně předává.

V případě návrhu osobnosti, která by se mohla stát laureátem Ceny Jiřího Kobrleho nás kontaktujte s důvodem a vysvětlením na babcanova@scsl.cz 

Ing. Jiří „sir“ Kobrle

Letecký akrobat, úspěšný závodník, trenér a rozhodčí, zkušební pilot, prezident Aeroklubu ČR, víceprezident FAI, instruktor, člen AK Jičín. Svým působením posunul vývoj letectví v naší zemi v mnoha oblastech. Jeho žáci a další lidé, kteří ho osobně znali, místo oslovení pan Kobrle užívají uctivého výrazu ,,sir“.

Cena JK

Laureáti ceny

plk. Václav
Vašek

2021

Vojenský pilot, který začínal létat na legendárních československých strojích až po proudové L-29, L-39 a dále letouny typu Mig, či pilot dopravních letadel Boeing a Airbus. Proslavil svou činností tehdejší Československo jako jedinečný display pilot a do dnes je znám po celém světě. Taktéž bývalý pracovník ÚCL, autor leteckých publikací, vysokoškolský profesor a předseda Českého svazu letectví.

DSC_2513.JPG

Ing. Vladimír Peroutka

2020

Zalétavací pilot Zlín Moravan, display pilot a garant leteckých veřejných vystoupení předních českých pilotů, instruktorská činnost, examinátor a dopravní pilot letounů Boeing, pilot historických letounů, vedoucí výcviku nových dopravních pilotů v organizaci CATC.

CenaJK-2019-Vladimir Peroutka.jpg

O ceně

Cena byla vytvořena s cílem na svou jedinečnost a zapamatovatelnost, stejně jako byl nositel jména ceny, pan Kobrle. Proto jsme navázali spolupráci s jedinečným uměleckým betonářstvím Aspoň Tohle, kteří svým rodinným přístupem doplňují myšlenku ceny.


Cena z dílny Aspoň Tohle, sochaře Antonína Sláčíka, má osobitou podobu listu vrtule. Je odlita z unikátního uměleckého betonu. Cena vznikla v rámci výroby před veřejností na akci Prague Design Week 2019, kde sklidila velký úspěch. Do současné podoby byla Antonínem upravena v roce 2021, kdy získala vyjímečnou a majestátní podobu, která na našem území nemá obdobu.

Logo Aspon Tohle