top of page

O Sletu

HMR16804.jpeg

Začátky Sletu

Poprvé jsme akci s podobným námětem pod názvem Hradec Open organizovali v roce 2013 na letišti v Jindřichově Hradci. Záměrem bylo setkání příznivců letectví, prožití příjemného víkendu a samozřejmě skupinové lety s různými typy letounů pod vedením pilotů ze všech koutů ČR. Ačkoliv byla událost spíše komorní, zúčastnilo se okolo 40 lidí a 11 letadel, která předvedla velmi zajímavý letový program a vytvořila působivou skupinu nad městem.

 

Tato původně neformální sešlost fanoušků létání nás přivedla na myšlenku uspořádat putovní Slet československých letadel ve větším měřítku a s podstatně širší základnou letadel. Tu tvoří právě stroje vyrobené v ČSR od roku 1950. Tato idea tak přinesla na letecké nebe zcela nový druh události nejen pro české, ale také slovenské aviatiky.

Proč to děláme

V mnoha aeroklubech po celém světě i v soukromých hangárech se nachází zlaté dědictví československého leteckého průmyslu. Značky jako jsou Aero, Avia, Zlín či Letov proslavily naši zemi ve světě a dodnes zůstávají jejich jména v povědomí většiny pilotů. Nezapomínáme na tento významný kus naší historie a rádi bychom tímto vzdali poctu výrobcům a konstruktérům těchto skvělých letadel různých značek. Všechny mají jedno společné, dlouhou tradici a kvalitu, kterou dodnes potvrzují stroje v aktivním leteckém provozu.

A proto lidé, kteří zasvětili svůj život těmto krásným a výjimečným strojům, slaví svůj svátek na Sletu československých letadel, který probíhá každoročně na jiném letišti. Vždy se stejným odhodláním, přátelským prostředím a postupně rozšiřujícím se počtem letounů.

Akce je neveřejná, určená pouze registrovaným účastníkům s potřebnou kvalifikací. Každý z pilotů odpovídá za svůj stroj a posádku. Slet českoslovenkých letadel je založen na úctě a důvěře nejen k těmto báječným létajícím strojům, ale hlavně na vzájemném respektu pilotů a dalších spolupracujících aeroklubáků.

Mapa-23.jpg
bottom of page